Тема: вируси
Тази тема ми е малко далечна, знам малко по нея, но въпреки това ми е много любопитно да науча повече по въпроса за този необикновен свят с миниатюрни обитатели.
Една от по-интересните книги, които открих е "Планета на вирусите" от Карл Зимър, изглежда като добро въведение и е само 122 страници.
Друга книга на същата тема е "The Coming Plague: Newly Emerging Diseases in a World Out of Balance" на Лаури Гарет, където авторът проследява някои от най-опасните вируси и болести - като започнем от СПИН и стигнем до Ебола и Ласа. Прочетох предимно положителни ревюта за нея.
Има още много книги в това направление: "Епидемии и хора" на Уилям МакНийл, "Ловци на микроби" от Пол де Крюи и т.н.
----
Тема: Химия
След като прочетох "Кратка история на почти всичко" се убедих, че историята на хим. елементи, както и на техните откриватели могат да бъдат по-интересни и от заплетен криминален роман. "Изчезващата лъжица" на Сам Кийн е по-разширен вариант, който разглежда историята на елементите и влиянието им върху човека и неговите дейности, войни, изкуства, финанси и т.н.
Друга интересна книга е "The Elements: A Visual Exploration of Every Known Atom in the Universe", която е богато илюстрована, със събирани цели 5 години материали и фотографии. Би била чудесно попълнение за всяка библиотека.
Още една книга от този род е "Periodic Tales: The Curious Lives of the Elements".
----
Тема: Всичкология
Не е ли странно, че една от най-влиятелните книги по популярна наука не е издавана у нас? Или поне не ми е известно да е. Георгий Гамов (или още Джордж Гамоу, както става известен след като заминава за САЩ), един от най-значимите учени за изминалия век, написва "Едно, две, три....безкрайност" през 1947 на ниво, разбираемо и за гимназисти, отличава се с хумора си, като авторът собственоръчно е правил и илюстрации.
Подобна книжка е "New Way Things Works", която пак е предназначена за ученици и простосмъртни. На прост език обяснява неща като какво е сила, работа, вълна и т.н.
В "Great Feuds in Science" Хал Хелман ни представя 10 от най-горещите диспути и спорове в историята на науката. Прочетох някои негативни коментари за нея, но те идваха предимно от сърдити креационистки и религиозни кратуни, които се оплакват, че Хелман бил прекалено "пристрастен" в представянето на спора между Дарвин и креационистите. Затова оценката е по-ниска (3.61/5), което ми напомни за сравнително ниската оценка на "Математик ли е Бог" от Марио Ливио, а това показва колко много идиоти има по света и че дори такива книги не може да им влее акъл в главата, зарита дълбоко под земята. Като споменах Марио Ливио...
Тема: математика и природа
Числaта на Фибоначи, както и златното сечение са ми били интересни още от 5-6 клас, когато ги срещнах в учебника по биология. Представете си колко е била впечатлена празната ми глава, която е разбрала, че природата следва точни математически и физични закони. Книгата на
Марио Ливио "Златното сечение - историята на Фи, необикновеното число на природата, изкуството и красотата" (Mario Livio; "The Golden Ratio") е наистина великолепна. Имам я на pdf файл и знам какво представлява, дано я издадат и тук.
Подобна книга е и "Числата на природата" от Йън Стюърт.
Това е засега. Вероятно ще врънкам още по-нататък :)
.
Заинтригува ме "Great Feuds in Science". И аз се присъединявам към апела ти.
ОтговорИзтриванеМерси :))Ако намеря pdf веднага ще ти кажа :)
ОтговорИзтриванеАми, "Изток Запад" да не се мотат, а да се почват! :)
ОтговорИзтриванеhttp://ebookee.org/Great-Feuds-in-History-Ten-of-the-Liveliest-Disputes-Ever_1075152.html
ОтговорИзтриване:)))
ОтговорИзтриванеДринов, Изток-Запад са от много малкото, които издават качествена научно-популярна литература, в тях ни е надеждата :))
ОтговорИзтриванеЛили, мерси за книгата :) Оказа се, че е насочена към историята, предимно британската такава, но има глава за сблъсъка между Троцки и Сталин :) Ще му хвърля едно око :)
Страшен си! Това са абсолютни попадения и ще си ги купя всичките, ако някой се сети да ги издаде.
ОтговорИзтриванеВ момента чета около 7-8 книги едновременно. Наредил съм ги до мен на леглото, вдясно са ми сладоледа и бирата с грейпфрут и често заспивам още на втората книга. Даже понякога не успявам да си измия зъбите, затова сега ходя на зъбар. :(
Баси, Ностро, 7-8 книги си е сериозно постижение :)) Аз ако чета повече от 3 се обърквам тотално :))
ОтговорИзтриванеА за книгите, поне според мен в БГ наистина има голям дефицит за научно-популярни такива, прекалено ограничени сме по тая линия, а има толкова готини книжки :/